WYJAZD SZKOLENIOWY – MALTA 5-9.10. 2022

SYSTEM EDUKACYJNY MALTY- to nazwa szkolenia, w którym po przerwie spowodowanej pandemią miały możliwość wziąć udział  42 osoby z gdańskiej „Solidarności” oświatowej. Wyjazd zaplanowany został na 5 dni. W tym czasie uczestniczyliśmy w spotkaniach w trzech maltańskich szkołach. Były to placówki różnego typu: podstawowe, średnie, zawodowe. W trakcie wizyt  mieliśmy okazję zapoznać się ze specyfiką szkolnictwa maltańskiego, zasadami nauczania i wychowania dzieci i młodzieży.

Poznaliśmy warunki pracy nauczycieli i pracowników oświatowych.  Wymieniliśmy się też doświadczeniami,  zwiedziliśmy  szkoły  a w nich sale lekcyjne, obiekty sportowe, części służące do rekreacji i odpoczynku uczniów i pracowników.   Nawiązaliśmy kontakty, które jak mamy nadzieję, zaowocują dalszą współpracą.

System edukacyjny Malty pomogli nam również poznać nasi partnerzy z maltańskich oświatowych związków zawodowych. Podczas spotkania w ich siedzibie  dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje system oświatowy na Malcie, jakie są zadania i uprawnienia związków zawodowych oraz z  jakimi wyzwaniami i problemami muszą sobie radzić. Przewodniczący i liderzy  związkowi odpowiadali też  na nasze pytania, dzięki czemu wyjaśniliśmy dużo ciekawiących nas kwestii. Naszych nowych partnerów zaprosiliśmy do Gdańska. Mamy nadzieję, że z zaproszenia zechcą skorzystać.

Czas wolny przeznaczyliśmy na realizację bogatego programu turystycznego. Oprócz stolicy kraju Valletty, mieliśmy okazję zwiedzić miasta będące odpowiednikiem naszego Trójmiasta: Birgu, Cospicua, Senglea a także piękną Mdinę i Rabat. Wieczorami udawaliśmy się też na spacery do Bugibby- miasteczka, w którym znajdował się nasz hotel.  W naszych wspomnieniach na długo pozostaną rejsy na piękną wyspę Gozo a także posiadającą jedynie dwóch stałych mieszkańców, słoneczną wyspę Comino.

Galeria https://photos.app.goo.gl/usCoX5Gw6gF13zgi9