Aktualności

Manifestacja "Precz z Zielonym ładem"

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” w ramach sprzeciwu wobec radykalnej polityki klimatycznej wdrażanej przez Unię Europejską,  zorganizowała w dniu 10 maja 2024r. w Warszawie manifestację pod hasłem „Precz z Zielonym Ładem”. Wyłącznymi organizatorami manifestacji był NSZZ „Solidarność” i NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. 

W demonstracji brało udział około 300  tys. osób z całej Polski.  Związkowcy z pracowniczej i rolniczej „Solidarności” przedstawili dwie petycje: do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz do Szymona Hołowni, marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozpoczęto też akcję zbierania podpisów pod zobowiązaniem polskich władz do przeprowadzenia referendum w sprawie wprowadzenia w Polsce „Zielonego Ładu”. Pytanie jest treści: „Czy jest Pani/Pan za zobowiązaniem Prezydenta RP, Parlamentu RP, Rządu RP do odrzucenia przez Polskę polityki klimatycznej UE w obecnym kształcie zawartej w  europejskim „Zielonym Ładzie” W ciągu jednego dnia zebrano już 150 tys. podpisów z potrzebnych co najmniej 500 tys.

Swoje obawy i niezadowolenie związane z klimatyczną polityką UE wyraziła też 28. osobowa delegacja  oświatowej „Solidarności” z Gdańska.

Film z manifestacji nagrany z drona https://www.tysol.pl/a121505-wielka-demonstracja-solidarnosci-precz-z-zielonym-ladem-mamy-nagrania-z-drona-wideo

Protest ws. Zielonego Ładu

Zapraszamy chętnych na wyjazd protestacyjny ws Zielonego Ładu, który odbędzie się 10 maja br. Chętnych prosimy o zgłaszanie się w biurze. Listy zamykamy 30 kwietnia. 

https://www.solidarnosc.org.pl/solidarnosc-zaprezentowala-pytanie-referendalne-ws-zielonego-ladu/

"Kondycja psychofizyczna nauczycieli w XXI wieku" - konferencja

18 kwietnia 2024 r. w budynku Akademii WSEI w Lublinie odbyła się Wojewódzka Konferencja  pt. „ Kondycja psychofizyczna nauczycieli w XXI wieku”. Obecni byli min. przedstawiciele władz województwa lubelskiego, Regionu Środkowo- Wschodniego NSZZ „Solidarność” oraz   przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania  Waldemar Jakubowski.

Na spotkaniu podjęto próby odpowiedzi na pytania dotyczące  kondycji psychofizycznej nauczycieli. Wychodząc od opisu jak wygląda codzienna praca nauczycieli rozważano  dlaczego  odchodzą oni z zawodu i  czują się wypaleni. Prelegenci: mgr Marek Mirosław i mgr Barbara Turska podzielili się wynikami   i omówili wnioski z ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli  na temat postrzegania ich autorytetu, motywacji, stresu i wypalenia zawodowego. Dr Wiesław Poleszak skupił się na definicji dobrostanu jako jakości życia. Nauczyciel pracuje na zasobach własnych, dlatego najpierw musi zadbać o siebie. Dr Małgorzata Sitarczyk omówiła  psychologiczne koszty pracy, która powinna budować a nie niszczyć nasze życie. Mgr Beata Drewienkowska i mgr Damian Gurba zwrócili uwagę na to jak ważne jest znalezienie równowagi miedzy pracą a życiem prywatnym, odpowiednia ilość snu, prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna. Wszystkie te czynniki składają się na umiejętność relaksacji, co wpływa na dobrostan nauczyciela w pracy i życiu prywatnym.

Podsumowując wypowiedzi prelegentów można stwierdzić, że nauczyciele stoją przed licznymi wyzwaniami, które wpływają bezpośrednio na ich odporność emocjonalną i ogólne samopoczucie. Zauważenie tych wyzwań i wsparcie nauczycieli  jest niezbędne między innymi dlatego, by mogli dać swoim uczniom wysokiej jakości edukację, dalej kochać swoją pracę i cieszyć się jak najdłużej zdrowiem psychicznym i fizycznym.

KM 10.04.24

W dniu 10 kwietnia 2024r. odbyło się w Akwenie zebranie Komisji Międzyzakładowej. W obradach wziął udział Krzysztof Dośla – przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego, który przedstawił działania podjęte przez Związek w kwestii polityki klimatycznej Unii Europejskiej – „Zielony Ład”. Komisja Krajowa postanowiła, że należy dotrzeć do członków NSZZ „Solidarność” z informacją o zagrożeniach wynikających z wprowadzenia tzw. Zielonego Ładu dla każdego z nas. W najbliższym czasie rozpocznie się kampania informacyjna i zbieranie podpisów, by móc przeprowadzić referendum oraz poinformować opinię publiczną o skutkach jakie niosą zapisy Zielonego Ładu.

Podczas spotkania przewodnicząca Iwona Puchalska omówiła stan negocjacji w sprawie Regulaminu Wynagradzania Nauczycieli i Ponadzakładowego Układu Zbiorowego. Alicja Połońska przedstawiła wnioski ze spotkania w PIP, w którym wzięła udział z Piotrem Gwitem, w sprawie kierowania nauczycieli na badania okulistyczne i dofinansowania zakupu okularów oraz omówiła warunki jakie trzeba spełnić, by otrzymać takie dofinansowanie. Bożena Brauer – przewodnicząca Rady Międzyregionalnej Sekcji uczestniczyła w spotkaniach z minister Barbarą Nowacką w dniu 11 marca 2024 r. Podzieliła się spostrzeżeniami i wnioskami ze spotkań; posiedzenia Pomorskiej Rady Oświatowej i „Okrągłego stołu dla oświaty” – debaty zorganizowanej przez Beatę Rutkiewicz – Pomorską Wojewodę. Anna Kocik przypomniała zasady opiniowania arkuszy organizacji pracy szkół i zaprosiła do udziału w Wojewódzkim Konkursie Muzycznym „Polska – moje miejsce, mój kraj”. Przedstawiła regulamin i zmiany w nim, związane z obchodami 40 rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Wspomniała o nagrodzie specjalnej i koncercie laureatów tego konkursu w Akademii Muzycznej. Obchody rocznicy męczeńskiej śmierci naszego patrona zapoczątkowała Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta 22 marca 2024 r. Relację można obejrzeć na naszym profilu FB Facebook

Tradycyjnie już Alicja Połońska zaprosiła na szkolenie on-line 23 kwietnia 2024r. – „Zasady opracowywania regulaminu wynagradzania nauczycieli”, które poprowadzi mecenas Tomasz Gryczan.

18 kwietnia, w Lublinie odbędzie się konferencja „Kondycja psychofizyczna nauczyciela w XXI w.”, w której wezmą udział przedstawiciele KM.

22 marca członkowie KM wzięli udział w konferencji  na temat dialogu społecznego pt. Układy zbiorowe pracy – kluczem do partycypacji pracowniczej, zorganizowanej przez Region Gdański NSZZ „Solidarność”.

W dniach 6 i 7 kwietnia odbyła się wycieczka do Łodzi, o której opowiedziała Alicja Połońska, o szczegółach można przeczytać i obejrzeć zdjęcia na naszej stronie Wycieczka do Łodzi (solidarnosc.pomorze.pl)

Następne spotkanie KM – 12 czerwca 2024 r.

fot. A.Zgiet

 

Wycieczka do Łodzi

W dniu 6 kwietnia wyruszyliśmy na wycieczkę do Łodzi. Plan dwudniowego pobytu zakładał   zwiedzanie: Muzeum Kinematografii, Muzeum Miasta Łodzi oraz spektakl w Teatrze Wielkim  pt. „Tramwaj zwany pożądaniem” – operę Andre Previn’a, w reżyserii Macieja Prusa pod batutą Tadeusza Kozłowskiego; www.operalodz.com

Muzeum Kinematografii w Łodzi,” Łódź filmowa” to prezentacja narodzin polskiego kina. Składa się ona z dwóch części; do 1939r. i po 1945r. Mogliśmy zobaczyć kulisy powstawania  słynnych, filmowych dzieł takich jak; „Zakazane piosenki”, „Faraon”, „Zimna wojna”, „Ida”, „Ziemia obiecana” (więcej szczegółów https://muzeumkinematografii.pl/wystawa-lodz-filmowa/ ). Jedną z wystaw stałych  jest „Pałac pełen bajek”, na której prezentowani są znani i lubiani bohaterowie filmów dla dzieci, w postaci  lalek i animacji (rysunki na foliach). Była to nostalgiczna podróż w czasie, spotkanie z Misiem Uszatkiem czy kotami Bonifacym i Filemonem (więcej na te temat https://muzeumkinematografii.pl/palac-pelen-bajek/  )

Drugiego dnia zwiedziliśmy Muzeum Miasta Łodzi, które mieści się w dawnym Pałacu Rodziny Poznańskich jednego z najbogatszych rodów fabrykanckich XIX – wiecznej Łodzi. Rezydencja jest wizytówką miasta, jego najbardziej rozpoznawalnym budynkiem. W muzeum można oglądać przepiękne wnętrza mieszkalne i reprezentacyjne, wystawy historyczne i pałacowy ogród z zabytkową fontanną oraz niezwykłą Galerię  Muzyki Artura Rubinsteina – największą  na świecie kolekcję poświęconą genialnemu pianiście.

Dopisała nam także pogoda, a ciepłe wieczory sprzyjały spacerom po mieście i integracji w kawiarnianych ogródkach.

Organizacją wycieczki zajęła się koleżanka Małgorzata Nowak, która zadbała o rezerwację hotelu i biletów wstępu oraz to, by każdy punkt programu został zrealizowany. Podziękowania dla koleżanki za ciekawe propozycje zobaczenia wyjątkowych miejsc w Łodzi. Podziękowania również dla koleżanki Alicji Połońskiej, która zajęła się sprawami organizacyjnymi i finansowymi.

Image

Komisja Międzyzakładowa
Pracowników Oświaty i Wychowania
NSZZ "Solidarność" w Gdańsku

ADRES

80-886 Gdańsk,
ul. Targ Drzewny 3/7

tel. (58) 308 47 25,
fax (58) 308 47 26

BIURO CZYNNE

w godz. 1000 - 1600
czwartek w godz. 1000 - 1700
piątek w godz. 800 - 1400

Biuro mieści sie w DOMU PRASY -
wejście obok apteki Gemini,
IV piętro, winda dojeżdża tylko do III

INFORMACJE