KM 09.10.2024

Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” obradowała w dniu 9 października 2024r. w sali Akwen. Poruszono kilka ważnych kwestii dotyczących działań Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania. Pierwsza omówiona sprawa to pismo do Premiera Donalda Tuska z wnioskiem o spotkanie ws. wynagrodzenia nauczycieli. Jest to wspólna inicjatywa NSZZ „Solidarność” i „Forum – Oświata”. Mimo trudnej sytuacji w oświacie ZNP nie poparło wniosku pozostałych central związkowych. Kolejna sprawa to stanowisko Krajowej Sekcji dotyczące łączenia przedmiotów: fizyki, chemii, biologii i geografii, w którym stanowczo sprzeciwiamy się ich łączeniu w obecnym ustroju szkolnym. Obecną sytuację w oświacie  podsumował przewodniczący Waldemar Jakubowski w wywiadzie, którego zapis  został odtworzony podczas obrad.

Szkolnictwo i kultura w Rumunii

W dniach 29.09 – 06.10. 2024r. 44 osobowa grupa nauczycieli związkowców uczestniczyła w wyjazdowym szkoleniu w Rumunii. Celem szkolenia było poznanie specyfiki systemu oświaty Rumunii z uwzględnieniem jego uwarunkowań kulturowych i historycznych. Dla kursantów bardzo ważne było  nawiązanie kontaktów i wymiana doświadczeń z rumuńskimi nauczycielami oraz porównanie systemów oświatowych i związkowych obydwu krajów. Interesowało nas w jaki sposób szkoły radzą sobie w obliczu zmian środowiska technologicznego i społecznego z uwzględnieniem wielokulturowości Transylwanii.

Życzenia DEN

KM 18.09.2024

Pierwsze zebranie Komisji Międzyzakładowej POiW NSZZ „Solidarność”, w nowym roku szkolnym 24/25 odbyło się w dniu 18.09.24r. Rozpoczęło się wspomnieniem śp. Jacka Rybickiego, którego pożegnaliśmy 16 września 2014 r. na cmentarzu Srebrzysko.

Wspomnienie o Pani Felicji Krzymińskiej

Odeszła od nas niezwykła osoba

Pani Felicja Krzymińska.

Przeżyła ponad 100 lat otoczona miłością bliskich, szacunkiem i podziwem ludzi, którzy ją znali.

Doświadczenie II wojny światowej i udziału w Tajnym Nauczaniu nosiła do końca swoich dni. Traumatyczna dla niej była nawet kolęda „Cicha noc”, którą Niemcy w czasie okupacji nękali Polaków przez ryczące propagandą głośniki. Jako harcerka, wychowana w duchu patriotyzmu, przekazywała młodemu pokoleniu miłość do Ojczyzny, poszanowanie godności człowieka, wolności i odpowiedzialności za własne czyny. Kontynuowała tę działalność w czasach PRL, a tak naprawdę do końca życia.

Chętnie spotykała się z młodzieżą, zawsze pogodna i pełna werwy. Od grudnia 1989 roku, gdy reaktywowała się oświatowa Solidarność, aktywnie działała na rzecz emerytowanych  pracowników oświaty w liczącym kilkadziesiąt osób kole Emerytów przy gdańskiej organizacji zakładowej NSZZ „ Solidarność”. Prowadziła pięknie kronikę koła, pisząc o ważnych wydarzeniach związkowych, a zwłaszcza o działalności turystycznej- organizowanych w jej ramach wycieczkach.

Pani Felicji Krzymińskiej nie ma już z nami, ale pozostawiła w naszych  wspomnieniach niezatarty ślad człowieka żyjącego dla innych, oddanego Polsce, wrażliwego i sumiennego.

Cześć Jej pamięci.

Najbliższej Rodzinie składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Członkowie Komisji Międzyzakładowej POiW oraz Koła Emerytów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.