Gdańsk, 25 marca 2020 r.
Stanowisko
ws. sytuacji w szkołach w związku z epidemią koronawirusa
Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, w związku z trwaniem groźnego stanu epidemii w naszym kraju, przekazuje wszystkim nauczycielom, pracownikom a także dyrektorom szkół, przedszkoli, innych placówek oświatowych wyrazy szczerego uznania dla Państwa pracy w tak trudnych i bardzo odmiennych warunkach. Dziękujemy także władzom oświatowym Miasta Gdańska za formułowanie wyważonych oczekiwań wobec gdańskich szkół i placówek oświatowych.
Znaleźliśmy się wszyscy w warunkach kryzysowych, jakich dotąd nikt z nas nie doświadczył, dlatego metodą prób i błędów próbujemy radzić sobie w tej nowej sytuacji. Uważamy jednak, że metody nauczania na odległość nie powinny być wiążące w przekazywaniu nowych treści programowych, ani prowadzić do obligatoryjnego oceniania uczniów.
Dyrektorzy i nauczyciele zostali w dużej mierze pozostawieni sami sobie. Stąd wielokrotnie obserwujemy nadmierną ich aktywność. Często czynią to z obawy, że ich praca zostanie źle oceniona, że może nie dostaną pełnego wynagrodzenia, zapłaty za godziny ponadwymiarowe.
Rodzice zgłaszają problemy związane z brakiem dostępu do szybkiego Internetu, ograniczonej możliwości korzystania ze sprzętu komputerowego w przypadku braku odpowiedniej liczby i właściwego stanu technicznego komputerów w domu lub dzielenia stanowiska komputerowego z rodzeństwem, rodzicem świadczącym pracę on-line.
Ponadto rodzice wskazują na niemożność pomocy przedszkolakom, uczniom klas I - III, ale i starszym w przypadku, gdy sami wykonują pracę zdalną. Problem nasila się, gdy realizują swoje obowiązki służbowe od rana do godzin popołudniowych poza domem i nie mogą sprawować bezpośredniej opieki nad dzieckiem przez wiele godzin.
Dodatkowym problemem jest dostęp do portali edukacyjnych. W nowej sytuacji, wzmożona i zwiększająca się liczba osób korzystających z tego typu platform powoduje bardzo duże kłopoty z logowaniem się do tych portali.
Pan Minister w swoim wystąpieniu w dniu 20 marca stwierdził, że 92% szkół jest gotowa do zdalnego nauczania. Sądzimy, że szkoły w całym kraju przekazały zbyt optymistyczną ocenę możliwości prowadzenia zdalnego nauczania. Ale też rodzi się pytanie, co w takim razie z 8% szkół/placówek, które nie mają takiej możliwości, co z uczniami, którzy będą wykluczeni z realizacji podstawy programowej od dnia 25 marca na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19?
Uważamy, że MEN dało zbyt krótki czas na wdrożenie nowego systemu nauczania, w którym uczniowie mają realizować nowe treści z zakresu podstawy programowej i mają być oceniani przez nauczycieli i nie przygotowało rozwiązań alternatywnych, które mogłyby zapobiec wy-kluczeniu części uczniów z procesu edukacyjnego.
Oczekujemy jasnego przekazu ze strony MEN ws.:
- wypłaty wynagrodzeń, dodatków, godzin ponadwymiarowych,
- jednolitej uproszczonej dokumentacji dotyczącej zdalnego nauczania,
- nowej siatki godzin na czas epidemii,
- wprowadzenia stanu przejściowego (bez konieczności realizacji nowych treści programowych i oceniania uczniów) do czasu zgłębienia metod i technik kształcenia na odległość przez wszystkich nauczycieli oraz uzyskania możliwości korzystania z lekcji przez 100% uczniów.
Oczekujemy również pilnego przedstawienia przez MEN planu wyposażenia nauczycieli w sprzęt komputerowy wraz z odpowiednim oprogramowaniem, tabletów dla uczniów, a także profesjonalnego systemu doskonalenia nauczycieli do pracy w systemie on-line. Wielka szkoda, że odpowiednich działań nie podjęto wcześniej, mimo że wiadomo, iż takie są potrzeby współczesnego społeczeństwa informatycznego.
Jako związek zawodowy oczekujemy od Pana Ministra w czasie epidemii wsparcia dla nauczycieli, dyrektorów a nie wypominania pracownikom oświaty radykalnego upomnienia się w 2019 r. o wyższe wynagrodzenia, do czego każdy pracownik ma prawo.
W imieniu Prezydium KM POiW w Gdańsku:
Bożena Brauer
(Przewodnicząca KM)